Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Vaēe Zela

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vaēe Zela prej 15.09.08 12:45

Ditėlindja:Vėndi i lindjes:Aktiviteti:Nėnshtetėsia:
Vaēe Zela

Kopertina e albimit: "Kėnga Ime"
Informacione
7 prill 1939
Lushnjė
artiste
shqiptare
Vaēe Zela ėshtė artiste e popullit dhe kėngėtare me famė tė madhe gjatė periudhės sė diktaturės komuniste. U zbulua rastėsisht nė moshė tė re nė Lushnjė. Vaēe Zela ka njė zė tė jashtėzakonshėm. Kėngėt
e saj nė vite mbeten popullore dhe tė preferuara nga publiku. Prej
kohėsh Vaēe Zela e ka reduktuar nė menyrė dramatike aktivitetin
muzikor. Sidoqoftė Vaēe Zela mbetet "Zėri" i jashtėzakonshėm qė mbushte
me energji skenat shqiptare.
Vaēe Zela ėshtė njė kėngėtare e cila ka marė pjesė nė tė gjitha
festivalet e muzikės nė radio dhe mė vonė nė radio televizion qė prej
organizimit tė parė tė tyre nė vitin 1962 dhe deri nė vitin 1981 kur u
largua nga skena si fituese e ēmimit tė parė me kėngėn "Komunistėt"
(dubluar nga Marina Grabovari).
Vaēe Zela ka njė kontribut tė rėndėsishėm edhe nė muzikėn e filmit
nė tė cilin ka interpretuar shumė kėngė pjesė e muzikės sė filmave.
Prej disa vitesh e sidomos kėto tė fundit gjendet nė shėrim nė Zvicėr. Ajo ėshtė nderuar me Urdhrin "Nderi i Kombit" nga presidenti Alfred Moisiu.
Diskografia


 • Ēelu si mimoza
 • Djaloshi Dhe Shiu
 • E Dua Vendin Tim
 • Esperanza
 • Ėndrra Ime
 • Flakė E Borė
 • Fėmija E Parė
 • Gjurmėt E Arta
 • Gjyshes
 • Gonxhe Nė Pemėn E Lirisė
 • Kur Jam Pranė Teje
 • Kėngė Pėr Shkurte Vatėn
 • Kėngėt E Vendit Tim
 • Lemza
 • Mesnatė
 • Mėsuesit Hero
 • Natėn Vonė
 • Nė Shtėpinė Tonė
 • Nė Ēdo Zemėr Mbjell Gėzim
 • Nėnė Moj Do Pres Gėrshetin
 • Nuk E Fshehim Dashurinė
 • O Diell I Ri
 • Pėr Arbėrinė
 • Rrisim Jetėn Tonė
 • Serenatė Pėr Nusen
 • Shoqet Tona Ilegale
 • Shqiponja E Lirisė
 • Sot Jam 20 Vjeē
 • Tė Lumtur Tė Dua
 • Valsi I Lumturisė
 • Vashėzo

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi