Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Disa gabime tė qarta nė Bibėl

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Disa gabime tė qarta nė Bibėl prej 08.09.08 10:14

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral

Selamualejkum musliman
Nese na mundeson Allahu subhanehu we teAla do paraqesim ne menyre te thjeshte dhe te kuptueshme disa gabime qe gjenden ne Biblen e "shenjt" .
Dhe ju kerkoj te me kuptoni nese hasni ne raste kur emrat nuk jane ne trajten e gjuhes Islame (p.sh emrat e profetve) dhe gjithashtu sa per dije keta emra (jo vetem te profetve) jane marre nga dukja e tyre ne gjuhen e shkruar Gjermane.
Ndersa me Allahun subhanehu we teAla qendron Suksesi.


Gabimi i 1-rė

Kush e inspiroj(shtyri) Davidin qe luftaret Izraelit ti numėronte?

a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satan (1.Kronik 21:1)


Gabimi i 2-tė

Sa lufetar jane gjetur ne Izrael ?

a) 800,000 (2.Samuel 24:9)
b) 1,100,000 (1.Kronik 21:5)


Gabimi i 3-tė

Sa luftetar jane gjetur ne Juda?

a) 500,000 (2.Samuel 24:9)
b) 470.000 (1.Kronik 21:5)


Gabimi i 4-tė

Zoti e la Davidin te zgjedhe ne mes 3 formave te denimit. Njera prej tyre eshte , qe Zoti nje Kohe te gjat te gjendjes se Uris (munges e ushqimit per gjallnesat) mbi ate vend do ta lej.Sa vite ishte kjo kohe ?

a) Shtate (2.Samuel 24:13)
b) Tre (1.Kronik 21:12)


Gabimi i 5-tė

Sa vite ishte Ahasja kur u be mbret i Jerusalemit?

a) 22 (2.Mbreti 8:26)
b) 42 (2.Kronik 22:2)


Gabimi i 6-tė

Sa vjeqar ishte Jojahin kur u be Mbret i Jerusalemit?

a)18 (2.Mbreti 24:Cool
b) 8 (2.Kronik 36:9)
Gabimi i 7-tė

Sa zgjati sundimi I Jojachin ne Jerusalem?

a) tre Muaj (2.Mbreti 24:8 )
b) tre Muaj e dhjetė Dite (2.Kronik 36:9)


Gabimi i 8-tė


Sa qifte nga gjdo lloje I gjallnesave e urdheroj Zoti Noahn (Nuhun) ne anije ti marr me veti?

a) nje( 1.Musa(Mose) 6:19,20)
b) shtate(1.Musa(Mose) 7:2), por megjithe ate ky urdher u vendos prap qe te merren vetem nga Nje qifte per gjdo lloje ne Anije (1.Musa(Mose)7:8,9)


Gabimi i 9-tė

Sa Kerre te Kualve(dmth ajo karroca se bashku me kal) kishte Salomo?

a) 40,000 (1.Mbreti 4:26)
b) 4.000 (2. Kronik 9:25)


Gabimi i 10-tė

Ne cilin vite te qeverisjes se Mbretit Asas vdeki Baesa, Mbret I Izraelit ?

a) ne vitin e 26 (1.Mbreti 15:33-16:Cool
b) ne vitin e 36 ka qene ai ende gjalle (2.
Kronik 16:1)


Vazhdon inshaAllah herave tjera >>>>
selamualejkum musliman


__________________

Paqja dhe bekimi i All-llahut qoft me tė udhėzuarit

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi