Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

TREVAT SHQIPTARE NE MAQEDONI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 TREVAT SHQIPTARE NE MAQEDONI prej 28.07.08 15:54

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Gostivari
Natyra mahnitėse, toka, pozita e volitshme gjeografike, mbi 500 mlartėsi mbidetare, me gurgullimėn e burimit tė lumit Vardar, aty nė perėndim tė Maqedonisė, i rrethuar nga dy fortesa, Sharri dhe Mali iThatė, dhe me shumė karakteristika tė tjera, shtrihet i qetė me banorėt
e tij qyteti i shumė ngjarjeve dhe personaliteteve, Gostivari.//
Pak histori
Rreth Gostivarit dhe pėr Gostivarin janė thurur shumė legjenda me
versione tė ndryshme bazuar nga pushtuesit e periudhave tė ndryshme.
Sipas dokumentit tė vetėm nga epoka antike tek historiani Tit Livi (59 p.e.s – 17 p.e.s) thuhet se mbreti i fundit i Maqedonisė Pasai (179 –
163) me 10.000 ushtarė pas pushtimit tė Uskanės (Kėrēovės) pushton
qytezėn DrauDAK qė mė pas tė pushtohej Oneji (Tetova). Nga kėto tė
dhėna mund tė kuptohet se qyteti i vjetėr DrauDAK i cili ka pasur
rėndėsi tė madhe, ėshtė gjendur nė mes tė Kėrēovės dhe Tetovės, d.m.th.
Gostivari i tanishėm.Nė vitin 1850 gjeologu dhe ballkanologu Ami Beu nė pėrshkrimet pėr Tetovėn nė mes tjerave nė njė pjesė thotė se nė Pollog gjendet “fshati i madh” Gostivari, ndėrsa si qytet Gostivari pėr herė tė parė ėshtė pėrmendur nė dy shkrimet e shekullit XIX. Sipas tyre ky vendbanim i
Pollogut ka formuar ēarshinė e vet (qendrėn) kurse e marta ka qenė ditė
pazari. Nė vitin 1874 qyteti ka pasur 400 shtėpi, rreth 2000 banorė,
ndėrsa nė fund tė shekullit tė njėjtė 3500 banorė.
Bazuar nė shkrimet e Abdylhaqim Doganit, Gostivari merr emrin nga
vajza e ardhur nga Tivari qė pėr vendbanim ka zgjedhur kėtė qytet. Nė
gjuhėn lokale vajza ėshtė gocė edhe atė nga Tivari, prandaj del emri
Gostivar nga goca e Tivarit.i
Nacionaliteti Numri Pėrqindja
Shqiptar 36038 43.6%
Maqedon 31877 39.5
Turq 7991 9.8%
Rom 2237 3.8%
Vlleh 15 0.01%
Serb 160 0.19%
Boshnjakė 39 0.04%
Tė tjerė 685 0.84%
Kultura
Gostivari esht i njohtur saj per ket Kultures, duke mar parasysh
Artistet e mdhej qe kan dal prej ktij qyteti: si ato te Aktirimit,
muzikes popullore e sidomos te asaj Electronice -(meqe jan te paret dhe
te vetmit shqiptar ne ket drejtim!


Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi