Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Gjeogafi e Shqipėrisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gjeogafi e Shqipėrisė prej 28.07.08 12:42

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Durrėsi


Durrėsi (Shqipėri)Statistika
Koordinatat41°19'27 V 19°27'21L
Popullsia
-dendėsia
114,000 banorė
banorė/km²
Sipėrfaqja km²
Administrata
ShtetiShqipėria
RrethetDurrės
Posta[url=http://sq.wikipedia.org/wiki/Kodet_postare_e_Shqip%C3%ABris%C3%AB]2000
Prefiksi telefonik052
Faqe zyrtarewww.durres.gov.al
Politika
KryetarVangjush Dako
Partia udhėheqėsePS
Komunikacioni
Targa e automjeteveDR
AeroportiMother Tereza
IATA-Code:TIA
25 km nga qendra


Durrėsi
ėshtė qytet bregdetar nė Shqipėrinė
e mesme. Porti i Durrėsit ėshtė kryesori nė vend, gjithashtu njė port i
rėndėsishėm detar i Mesdheut. Qyteti ka mbi 200,000 banorė dhe njėherit
ėshtė qendra e prefekturės dhe qarkut tė Durrėsit.Historia e Durrėsit
Durrėsi mund tė krahasohet me qytetet mė tė medhenj tė Mesdheut
antik dhe Mesjetar. Qyteti Epidamn Dyrah u ndertua nga Iliret Taulante,
dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para
ilireve te quajtur protoilir, pellazgė, ngriten ne rrethinat e ketij
qyteti, vendbanimet e para parahistorike. Ne kushtet e nje klime
mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen
(Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e
Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah.
Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine
ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn.
Durrėsi ndodhet rreth 35 km larg Tiranės kryeqytetit tė Shqipėrisė.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi