Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Ēfarė fshihet nė zemėr tė Diellit?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral

Dielli ndoshta mund tė ketė njė tė fshehtė tė errėt nė zemrėn e tij, ku prej aty mund tė “kontrolloj” materien e errėt, e cila vazhdimisht ul temperaturėn e bėrthamės sė tij!
Kjo ėshtė teoria e re shkencėtarit Stephen West i departamentit tė fizikės nė Universitetin e Londrės. Shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se “materia e errėt” pėrbėn 80% tė mazės sė universit, por kurrė nuk ėshtė parė nga syri i njeriut, pasi kurrė nuk ėshtė formuar nė ndonjė laborator dhe as ėshtė vėzhguar nė ndonjė eksperiment qoftė dhe nė hapėsirė.
Dr. Stephen West, i departamentit tė fizikės nė Universitetin e Londrės, beson se Dielli pėrbėn njė “laborator” tė shkėlqyeshėm ku mund tė diktojmė vetitė misterioze tė materies sė errėt, pasi pretendon se nė bėrthamėn e Diellit –zemėr- ajo gjendet nė sasi tė mėdha.
Sipas mendimeve tė tij, materia e errėt formon njė tjetėr rreth galaktikės sonė (me kėtė pikė janė dakord tė gjithė shkencėtarėt) dhe, ndėrsa dielli lėviz gjithmonė nė galaktikėn tonė, ndikohet nga njė “erė” e materies sė errėt, pasi kalon brenda saj gjatė lėvizjes sė tij. Kjo e detyron disa grimca tė materies sė errėt tė grumbullohen me grimca tė element tė diellit, dhe kėshtu ato izolohen nga graviteti i yllit.
Me kėtė mėnyrė, sipas fizikanit britanik, gradualisht grumbullohet grimca tė materies sė errėt nė qendėr tė diellit. Simulimet nė kompjuter elektronik qė bėri ekipi i shkencėtarėve tė West, treguan se grumbullimi i materies sė errėt nė bėrthamėn e zjarrtė tė diellit, udhėheq nė ftohje tė pjesėshme tė tij.
Grimat e materies sė errėt izolojnė temperaturėn nga “zemra” e diellit tonė dhe e transportojnė pėr nė sipėrfaqe, duke ulur kėshtu gjithmonė temperaturėn e bėrthamės sė diellit.
Ulja e temperaturės ndikon me radhė, numrin e netrinove qė prodhohen si nėnprodukte gjatė aktivitetit bėrthamorė brenda nė diell. Shkencėtarėt besojnė se duke studiuar kėto netrina, do jenė nė gjendje tė nxjerrin konkluzione pėr rolin qė luan materia e errėt nė natyrėn e diellit, si dhe pėr masėn e vetė grimcave tė materies sė errėt dhe mėnyrėn se si ato nėdrveprojnė me elementėt e tjerė tė materies tė yllit tė sistemit tonė diellor.

http://www.alb-observer.com/2013/04/cfare-fshihet-ne-zemer-te-diellit/

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi