Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

PORTUGALIA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 PORTUGALIA prej 19.04.13 21:29

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
................
Portugalia ndodhet nė pjesėn jugperėndimore tė Evropės, me dalje nė Atlantikun verior, nė perėndim tė Spanjės.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Portugalisė sė bashku me ujdhesat ėshtė 92.391 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 39 30 V, 8 00 L dhe 91.951 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 440 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Portugalisė ėshtė 1.793 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsor 1.214 km i gjatė dhe e ndan atė nga Spanja.

Klima e Portugalisė ėshtė oqeanike e ndryshueshme, e ftohtė dhe me reshje nė veri ndėrsa nė jug e ngrohtė.

Pjesa mė e madhe e relievit tė Portugalisė ėshtė terren malor nė veri tė lumit Tagus dhe terren i vrazhdė nė jug.

Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregdetit tė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2.351 metrave nė vendin e quajtur “Pika e vjetėr” (Ponta do Pico) nė Azores.

Si pasuritė natyrore tė kėtij vendi llogariten: peshkimi, tapa (nga drunjtė), bakri, zinku, kallaji, argjendi, ari, urani, mermeri, argjila, gipsi, kripa, toka e punueshme si dhe prurja e ujit.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi