Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Shtėpi azili pėr pleqtė dibranė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Mė shumė se 15 mijė dibranė tė mėrguar nė SHBA dhe disa mijėra tė tjerė nėpėr shtetet e Evropės, kanė bėrė qė familjet dibrane tė ndahen. Kėshtu, tė rinjtė duke jetuar e punuar jashtė vendlindjes, ndėrkaq pleqtė dibranė tė moshės sė tretė kanė mbetur nė vendlindje. Ata me fėmijėt e tyre ēmallen ose kur kanė mundėsinė tė shkojnė t’i vizitojnė nė shtetet ku jetojnė, ose nė pushimet verore kur fėmijėt e tyre vijnė nė vendlindje.
Kėtė dhembje e ndjejnė mė shumė se 150 pleq tė vetmuar nė Komunėn e Dibrės, tė cilėt kanė mbetur vetėm, sepse fėmijėt e tyre jetojnė e punojnė jashtė, nė mėrgim. Njė pjesė e kėtyre pleqve ekzistencėn e sigurojnė falė pensioneve qė marrin, ndėrsa pjesa mė e madhe jeton falė parave qė u dėrgojnė fėmijėt dhe tė afėrmit e tyre nga shtetet ku punojnė. Kjo situatė, madje ka krijuar domosdoshmėrinė e ndėrtimit tė njė shtėpie azili pėr pleqtė nė Dibėr, qė ka mbetur imperativ edhe i pushtetit vendor.
Kryetari i Shoqatės sė Pensionistėve tė Dibrės, Besnik Pocesta, ka thėnė se pėr nevojėn e ndėrtimit tė njė shtėpie azili pėr pleqtė nė Dibėr e ka informuar pushtetin vendor dhe Lidhjen e Pensionistėve tė Maqedonisė.
............
“Flitet se nė Strugė do tė ndėrtohet njė qendėr rajonale azili pėr pleqtė e disa qyteteve, por ende nuk ka asgjė konkrete. Nė ambientet e shoqatės sonė kemi strehuar disa pleq tė vetmuar mė nevojtarė, por pėr fat tė keq, nuk ekzistojnė kushtet e nevojshme pėr njė jetė tė vetmuar”, ka thėnė Pocesta.
Ndėrkaq, mėsohet qė edhe disa mėrgimtarė dibranė kanė shprehur gatishmėrinė e tyre qė nė Dibėr tė ndėrtohet njė shtėpi azili pėr pleqtė, qė do tė ishte gjėja mė e mirė pėr pleqtė dibranė, qė pleqėrinė tė mos e kalojnė jashtė vendlindjes pėr tė cilėn kanė punuar dhe janė munduar nė pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tyre. /Arbana QORMEMETI/

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi