Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Humbja e diversitetit gjuhesor dhe kulturor

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Studimet lidhin humbjen e biodiversitetit dhe te gjuhes
BBC Nje studim me i fundit sugjeron se renia e diversitetit gjuhesor dhe kulturor eshte e lidhur me humbjen e biodiversitetit. Autoret e studimit u shprehen se 70% e gjuheve te botes u gjeten brenda pikave te nxehta te biodiversitetit te planetit. Te dhenat treguan se duke qene se keto zona te rendesishme mjedisore kane degraduar me kalimin e kohes, kulturat dhe gjuhet ne keto zona gjithashtu jane duke humbur.

"Biologet perllogaritin humbjen vjetore te llojeve ne 1000 here me shume se normat historike, ndersa gjuhetaret parashikojne se 50-90% e gjuheve te botes do te zhduken deri ne fund te shekullit," theksojne studiuesit.
Autori i studimit, Larry Gorenflo, nga Penn State University, ne Amerike, tha se studimet e meparshme kishin identifikuar nje lidhje gjeografike mes dy elementeve, por nuk ofronin nivelin e detajeve te kerkuara. Studiuesit vune ne dukje se nga 6.900 a me shume gjuhe qe fliten ne Toke, me shume se 4.800 perdoren ne rajonet qe permbajne biodiversitet te larte. Dr Gorenflo i pershkruan keto vende si "peisazhe shume te rendesishme", te cilat ishin "duke u zvogeluar gjithnje e me shume", por shtoi se te dhenat e studimit mund te ndihmojne ne sigurimin afatgjate te tyre.

Per me shume informacion:
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18020636

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Dhimbja

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi