Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Ferma bujqesore me e vjeter ne Shqiperi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Zbulohet nė Shqipėri ferma mė e hershme nė Europė reth 6500 vjet pes. Zbulimi i nje prej zonave me te hershme bujqesore ne Europe qe perdorej per zbutjen e kafsheve shtepiake, u raportua nga Susan Allen, Profesor ne Universitetin e Cincinnati (UC)

Departamenti i Antropologjise dhe Ilirjan Gjipali i institutit te Arkeologjise Shqiptare ne webfaqen e UC me 16 Prill 2012. Hulumtimi do te prezantohet ne daten 20 Prill ne takimin vjetor te Shoqates Amerikane per Arkeologjine (MSA).
Vashtėmi, i ciligjendet ne Shqiperine juglindore, eshte nje nga vendbanimet me te lashta te periudhes neolitike te hershme e zbuluar ndonjehere ne gjithe Europen dhe daton reth 6500 vjet pes.

Deshmite nga vendi i germuar tregojne se fermeret shqiptare kultivonin grure dhe elb. Gjithashtu ata jane marre me rritjen e derrave, deleve e dheneve te cilat jane marre nga fusha te tjera ne afersi te zones.

Deshmite arkeologjike te zbuluara deri tani deshmojne per disponueshmerine e burimeve te tjera te ushqimit si drere,derra te eger, peshku si dhe burimet ujore ishin faktor kryesor ne epoken e hershme neolitike ne Shqiperi. fermat ishin ne fillimet e tyre dhe nuk konsideroheshin si faktor kryesor per zgjedhjen e nje vendbanimi, nga shqiptaret e periudhes se neolitit te hershem, por natyra e begate i permiresoi se tepermi aftesite e ketyre fermereve te pare europiane.

Ky eshte zbulimi i pare i ketij lloji ne Shqiperi. Zbulimi i be si pasoje e bashkepunimit ndermjet shkencetareve nga Spanja, Franca, Shqiperia, Greqia dhe Shtetet e Bashkuara nen patronazhin e “Southern Albania Neolithic Archaeological Project” (SANAP).

Duke klikuar KETU mund te shikoni ne harte Vashtėmin ne te cilin eshte zbuluar ferma.
Marre nga www.kuriozitete-enigma.com

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi