Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Dielli po ngadalsohet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Dielli po ngadalsohet prej 16.05.12 14:58

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Ne hapesiren nderyjore, Dielli po leviz me ngadale sesa mendohej me pare e duket se ka nje nderveprim me te dobet edhe me pjesen tjeter te galaktikes sone.

Ky eshte perfundimi qe ka dhene se fundmi, nje studim i botuar nga NASA, ne revisten "Science". Sipas tij, levizjet e sistemit tone diellor permes hapesires jane me te ngadalta, fale pikerisht nje pluskimi qe po krijon era dhe fusha magnetike e krijuar prej tij dhe qe quhet "heliosphere".

Shkencetaret te cilet kane shqyrtuar ne fakt, te dhenat e sjella nga anija NASA, kane konfirmuar se mocioni relativ i Diellit ne lidhje me hapesiren e jashtme, ne fakt eshte duke u zhvilluar me ngadale dhe ne nje drejtim tjeter, ndryshe nga ai qe keni menduar.
Ne kete shpejtesi te ulet, bashkeveprimi i Diellit me heliosferen me i dobet se sa ai qe shkencetaret mendonin se ndodhte ne te kaluaren.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi