Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Vrima e Zeze

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vrima e Zeze prej 14.05.12 14:21

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral

Sistemi yjor Mjellma X-1 ose siē quhet ndryshe vrima e zezė, ėshtė krijuar nga rėnia masive e shumė yjeve. Vrima e zezė u zbulua nė vitin 1964. Nga njė kėrkim i qendrės Harvard-Smithsonian nė bashkėpunim me observatorin Chandra rrezja-X kanė sjellė zbulime mė tė plota pėr “Vrimėn e zezė” shkruan revista Forbes.

Nga tė dhėnat, shkencėtarėt kanė vėrtetuar se vrima e zezė ėshtė rreth 6070 vite drite larg nga Toka. Ajo ka njė masė sa pothuajse 15 herė dielli ynė.

Ekipi ishte gjithashtu nė gjendje tė pėrcaktojnė se Mjellma X-1 nuk ėshtė rezultat i njė supernova – shkaku i menduar pėr disa vrima tė zeza – por nga rėnia e shumė yjeve.Vrima e zezė mendohet se ekziton prej mė shumė se 6 milion vitesh.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi