Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Shtet ne te vogla

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shtet ne te vogla prej 26.07.08 14:41

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Nė tė gjithė botėn, janė 17 mini-shtete tė pavarura, duke filluar nga mė i vogli, deri te mė i madhi. Secili nga ta ka njė sipėrfaqe mė tė vogėl se 360 kilometra katrorė. Nėse do tė bashkohej sipėrfaqja e kėtyre 17 shteteve, do tė mund tė fitohej njė shtet pak mė i madh se Rhode Island. Madje, edhe Singapori i vogėl ėshtė tepėr i madh krahasuar me kėtė listė (ai ka mbi 400 kilometra katrorė)! Ja lista...

Vatikani - 0.45kilometra katror - Shteti mė i vogėl nė botė me popullatė prej 770 banorėsh, asnjėri prej tyre nuk ėshtė banor i pėrhershėm. Shteti mė i vogėl, qė ėshtė i rrethuar me bazilikėn e Shėn Pjetrit, paraqet qendrėn shpirtėrore tė botės romano-katolike (me rreth 1 miliard besimtarė). I njohur edhe si Selia e Shenjtė, Vatikani ėshtė i rrethuar me Romėn.

Monako - 1.1 kilometėr katror - Shteti miniatural i Monakos shtrihet pėrgjatė rivierės franceze nė Mesdhe, afėr Nicės. 32,000 njerėz jetojnė nė shtetin qė njihet pėr kazinotė

e Monte Carlos dhe pėr princeshėn Grace. Shteti, me ndėrprerje, ėshtė i pavarur qė nga shekulli XIII.

Nauru - 13.6 kilometra katrorė - 13,000 banorėt e ishullit Nauru nė Paqėsor, jetojnė mbi shtresat e pakta tė fosfatit. Shteti u bė i pavarur nė vitin 1968 dhe dikur njihej formalisht si Pleasant Island (Ishulli i Kėndshėm).

Tuvalu - 14.6 kilometra katrorė - Tuvalu pėrbėhet prej 9 ishujve korale tė njė zinxhiri prej 500 kilometrash gjatėsi, nė Polinezi. Ishujt e fituan pavarėsinė nė vitin 1978. Ish-Ishujt Ellice kanė 12,000 banorė.

San Marino - 38.4 kilometra katrorė - Ndodhet nė malin Titano, nė Italinė veriore.

San Marino ka 29,000 banorė. Pretendon se ėshtė shteti mė i vjetėr nė Evropė, meqenėse

ėshtė themeluar nė shekullin IV.

Liehtenshtajni - 99.2 kilometra katrorė - Ky mikro-shtet ka 34,000 banorė. Nga Zvicra e ndan lumi Rhine, e nga Austria Alpet.

Ishujt Marshall - 112 kilometra katrorė - Atolet (duke pėrfshirė atolin mė tė madh botėror, Kwajalein), shkėmbinjtė nėnujorė dhe 34 ishujt (me popullatė prej 58,000 vetash) pavarėsinė e fituan mė 1986; ata dikur ishin pjesė e Territorit tė Mirėbesimit tė Ishujve Pacifikė (dhe i administrua nga Shtetet e Bashkuara).

Saint Kitts dhe Nevis - 166.2 kilometra katrorė - Ky shtet i Karaibeve me 39,000 banorė, pavarėsinė e fitoi mė 1983. Nevis ėshtė imė i vogli prej dy ishujve dhe e ka tė garantuar tė drejtėn e shkėputjes.

Sejshellet - 106 kilometra katrorė - 81,000 banorėt e grupit tė ishujve nė Oqeanin Indian
janė tė pavarur nga Britania e Madhe nga viti 1976.

Maldivet - 184 kilometra katrorė - Vetėm 200, prej 2000 ishujve tė Oqeanit Indian qė e formojnė kėtė shtet, janė tė populluar nga 340,000 banorė. Ishujt, pavarėsinė nga Britania e Madhe e fituan nė vitin 1965.

Malta - 195.2 kilometra katrorė - Ishulli ndodhet nė jug tė ishullit italian, Sicilia. U pavarėsua nga Britania e Madhe mė 1964, ndėrsa armata britanike u tėrhoq plotėsisht nga atje mė 1979. Ka 400,000 banorė.

Grenada - 212.8 kilometra katrorė - Ky shtet i Karaibeve (me popullatė prej 90,000 banorėsh), mori pavarėsinė nga Britania e Madhe nė vitin 1974. Vendi shtrihet shumė afėr Venezuelės.

Saint Vincent dhe Grenadines - 240 kilometra katrorė - 117,000 njerėz jetojnė nė kėta ishuj tė Karaibeve, tė cilėt nga Britania u pavarėsuan mė 1979.

Barbados - 265.6 kilometra katrorė - Rreth 280,000 njerėz jetojnė nė kėtė ishull tė
Karaibeve, pėrndryshe ishullin mė verior tė Antileve tė Vogla. Barbadosi, pavarėsinė nga Britania e fitoi mė 1966.

Antigua dhe Barbuda - 273.6 kilometra katrorė - Kjo popullatė karaibiane numėron 69,000 banorė dhe nga Britania ėshtė pavarėsuar mė 1981. Tre ishujt qė pėrbėjnė shtetin varen nga turizmi (sikurse edhe shumė ishuj tė tjerė tė Karaibeve).

Andorra - 28 kilometra katrorė - Principata e pavarur e Andorrės bashkėqeveriset nga kryetari i Francės dhe nga Peshkopi spanjoll i Urgelit. Me vetėm 70,000 banorė, ky destinacion turistik malor nė malet Pirineje, mes Francės dhe Spanjės, ėshtė i pavarur qė nga viti 1278.

Palau - 305.6 kilometra katrorė - Palau (qė njihet edhe si Belau), ishte njė Territor Mirėbesimi nė Ishujve tė Paqėsorit. Dikur njihej formalisht si Carolines, ndėrkaq pėrbėhet nga mbi 200 ishuj tė Paqėsorit; ka njė popullsi prej 20,000 njerėzve. Fitoi pavarėsinė nė vitin 1994.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi