Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Ndryshime klimaterike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ndryshime klimaterike prej 08.05.12 14:00

Temperaturat mund te rriten me 3grade C deri ne vitin 2050, sugjerojne modelet
BBC


Pothuajse 10.000 simulime klimaterike jane shfaqur ne kompjuteret e vullnetareve ne shtepi.
Parashikimet, botuar ne 'Gjeoshkenca e Natyres', jane disi me te larta se ato te modeleve te tjera.Studiuesit kane per qellim shqyrtimin e nje game te gjere te ardhmesh te mundshme, te cilat ata thone se ndihmon "te marrin trajtim" mbi pasigurite e sistemit klimatik.
Njerezit qe merren me planifikimin e ndikimeve te ndryshimeve klimatike duhet te marrin ne konsiderate mundesine e ngrohjes deri ne 3oC deri ne vitin 2050, madje edhe ne nje skenar me emetime mesatare, bejne te ditur studiuesit.

Studimi - dhene permes climateprediction.net me Eksperimentin e Ndryshimeve Klimatike te BBC - shfaq simulimet duke perdorur nje model kompleks atmosfere-oqean te klimes.
Ai eshte pershkruar si nje "hap i rendesishem ne drejtim te vleresimit te pasigurise ne menyren me gjitheperfshirese", nga Gabi Hegerl, profesor i shkences se sistemit klimatik ne Universitetin e Edinburgut

Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi