Dibra
Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend
Merse erdhet ne Forumin tone!!! Ju urojme t'ja kaloni sa me mire!!!
Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Sondazh

Si ju duket forumi?

48% 48% [ 263 ]
13% 13% [ 72 ]
9% 9% [ 51 ]
6% 6% [ 31 ]
5% 5% [ 29 ]
18% 18% [ 98 ]

Totali i votave : 544


You are not connected. Please login or register

Nje pershkrim i turizmit ne tranzicjon

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Dibrani_84

avatar
gjeneral
gjeneral
Nje pershkrim i zhvillimit te turizmit nder vite
Ne ndryshimin e viteve 1990-1991 Shqiperia braktisi sistemin e izolimit te gjate komunist dhe u perfshi nga nje perjudhe e tranzicjonit te gjith anshem politik ,ekonomik dhe shoqeror ndaj sistemit demokratik.Qe nga kjo perjudhe ekonomia e shqiperise po perjetone nje faze te veshtire te kalimit te saje nga ekonomia e planifikuar dhe centralizuar drejt asaj te tregut.
Ne ate perjudhe sektori tercial i ekonomise,ku vend te rendesishem ze turizmi u nenvlersua ne pergjithsi dhe nuk njohu zhvillim qe i takojne ne kushtet e vendit tone. Ne ate perjudhe turizmi ishte plotesishte monopol i shtetit dhe i organizuar vetem nga nje institucion turistik shtetrore”Albturizmi” Pas kalimit ne demokraci vendi u shoqerua me procesin e reformave,ndertimi i strukturave demokratike,transferimin e ekonomise drejt ekonomise se tregut,Kjo situate e pergjithshme ekonomike,politike dhe sociale qe u krijua ne shqiperi pas vitit 1990,ka ndikimin e saje te fuqishem edhe ne zhvillimin e Turizmit.Nje sere kushtesh te reja qe u krijuan pas vitit 1990 perbejne premisa shume te mira per nxitjen e turizmit ne shqiperi.Nder keto kushte vlene te vecohen si:

-hapja e vendit pas izolimit te gjate te tije

-antarsimi i Shqiperise ne organizata te ndryshme botrore ,

-vlersimi i turizmit si nje nga deget mé me prespektive te ekonomise Shqiptare,

-rigjallerimi i sektoreve te tjere te ekonomise te afert me turizmin(tregtia,sherbimet,transporti,ndertimet)

-nxitja e investimeve vendase e te huaj vencanerishte ne fushen e turizmit

Ndersa nje faktore teper negative qe ndodhi ne shqiperi gjate ketyre viteve ishte edhe fenomeni i firmave piramidale qe ndodhi ne shqiperi gjate mezit te viteve 90 dhe situata teper e veshtire qe u krijua me renien e tyre ne vitin 1997,ndikoj midis te tjerash mjafte negativisht edhe ne zhvillimin e turizmit.Situata e veshtire dhe e pasigurte qe u krijua ne Shqiperi pas ketyre ngjarjeve uli ndjeshem imazhin e vendit ne boten e jashtme dhe largoje shume turiste qe tregonin interes per Shqiperine.

Pas ktyre trazirave dhe ri mekembjes se ekonomise,politika ne shqiperi e trajnon turizmin si promotorin e zhvillimit te ardhshem ekonomik te vendit.Nderko qe nga qeveria dhe parlamenti Shqiptare ishin hartuar nje sere ligjesh qe mbeshtesin zhvillimin e trurizmit ne Shqiperi,midis te cilave vecohen:”Ligji mbi zonat prioritare per zhvillimin e turizmit ne shqiperi”;”Ligji mbi licensat turistike”;”Strategjia e zhvillimit te turizmit ne Shqiperi”etj.

Shqiperia ka nanshkruar gjithashtu marveshje bashkpunimi ne fushen e turizmit me vende te ndryshme te Europes dhe te botes dhe eshte tashme antare e organizatave te ndryshme turistike nderkombetare.

Ne vitin 2002 eshte ndermare nje strategji afat-gjate ne sektorin e turizmit,keto hapa u realizuan me mbeshtetjen teknike dhe financiare te Republikes Federale te Gjermanise, e perfaqesuar nga Ministria e Bashkepunimit dhe Zhvillimit Ekonomik. Ajo hartua ne bashkepunim ndermjet Ministrise se Rregullimit te Territorit dhe Turizmit dhe Organizmave konsulente Agjensia Gjermane e Bashkepunimit Teknik (GTZ) dhe ghh consult ltd. (Wiesbadsen, Gjermani).

Kjo strategji e mbeshtetur nga ministria e bashkpunimit dhe zhvillimit teknik vinte ne plane te pare 1 zhvillimin e turizmiit te diellit dhe te plazhit

2turizmin e imteresit te vecante

3 turizmin e qendrave urbane/turizmini e biznesit dhe i konferencave

Strategjia e Zhvillimit tė Turizmit e shpallur nė vitin 2003, ka qėnė njė instrument i cili solli realizime nė:

Hartimin e projektligjit pėr zhvillimin e turizmit: Gjatė vitit 2006-2007 sektori ka hartuar projektligjin pėr turizmin, i cili ka pėr qėllim krijimin e njė sektori me standarte ndėrkombėtare dhe per te ndihmuar konkretisht zhvillimin e industrise turistike nė pėrputhje me drejtimet strategjike tė zhvillimit tė turizmit, duke priorizuar dhe lidhur burimet e trashėgimisė kulturore dhe natyrore me zhvillimin e turizmit.
Miratimi i ligjit “Pėr portet turistike”
Zhvillimin infrastrukturor: Aeroporti kryesor nderkombetar i Rinasit prane Tiranes dhe Durresit, tashmė prezanton standarte nderkombetare.
Reabilitimi i disa akseve rrugore dhe projekte pėr investime nė rrugė dytėsore (6000 km). Projekte nė zhvillim pėr reabilitimin e porteve detare.

Projekte per zhvillimin e elementėve infrastrukturor nė zona tė ndryshme tė vendit.
Hartimi i planit tė integruar pėr zhvillimin e turizmit nė bregdetin e jugut
Me qellimin e rritjes se promovimit te Shqiperise si destinacion turistik, marketingut te produktit turistik shqiptar dhe kontrollit e standartizimit te strukturave akomoduese eshte krijiuar ne vitin 2005, Enti i Turizmit. Enti i Turizmit nder veprimtarite kryesore ka edhe bashkepunimin dhe bashkerendimin e punes me Zyrat Rajonale Turistike (ZRT) te ngritura ne 7 qytetet kryesore te vendit: Shkoder, Durres, Vlore, Korce, Tirane, Berat, Gjirakaster.
ZRT, jane struktura qe merren me hartimin e strategjive lokale, mbikqyrjen e veprimtarive turistike, perpunojne te dhenat dhe ofrojne keshillim per procedurat e investimeve ne fushen e turizmit. Keto struktura kane varesi administrative nga prefekturat e qarqeve dhe drejtim metodik nga MTKRS.

Gjatė vitit 2005-2006, Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, pėrgatiti dhe miratoi me VKM nr. 395, datė 21.6.2006, Strategjinė dhe Planin e Veprimit pėr Zhvillimin e Turizmit Natyror dhe Mjedisor. Ky dokument u pėrgatit me mbėshtetjen e Programit tė Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillim, Zyra e Shqipėrisė.
Turizmi ne Shqiperi.

Shiko profilin e anėtarit http://dibra.bigforumonline.com

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi